September 8, 2017

Please reload

Recent Posts

I'm busy working on my blog posts. Watch this space!

Please reload

Featured Posts

iBeacon Nedir?

September 8, 2017

iBeacon, Apple'ın Bluetooth Low Energy (BLE) teknolojisini kullanarak geliştirdiği düşük enerji sarfiyatına sahip lisanslı bir bluetooth protokolüdür.

 

iBeacon protokolünü kullanan donanımlar geliştirilmekte ve bu donanımlara Beacon adı verilmektedir. Geliştirilen bu Beacon'lar küçük bir pil ile yıllarca çalışabilmektedir. Phoneist Smart Beacon lisanslı iBeacon protokolünü kullanarak tamamen yerli yazılım ve donanım imkanları ile geliştirilmiştir.

 

Nesnelerin İnternet'i (IoT) teknoloji dünyasına iBeacon tekonolojisi ile gündeme gelmeye başlamıştır.  iBeacon teknoloji sayesine mikro konum bazlı bilgi servisleri, bildirim servisleri, içerik servisleri  gibi kapsama alalına giren kullanıcılar ile etkileşim sağlama imkanı sunmaktadır. Toplantılarımda Beacon teknolojisini bazı durumlarda daha iyi anlatabilmek için "Kablosuz QR Kod" tanımlaması yapmaktayım. iBeacon teknolojisi QR Kod teknolojisinin sunduğu tüm imkanları belirli bir kapsama alanında kablosuz olarak sunmaktadır.

 

Bir örnek verelim

Bir restoran düşünün. Tüm masaların altına Beacon yerleştirilmiş. Bir masaya oturuyorsunuz ve mobil cihazınızın ekranında menü çıkıyor. Tabii ki bulunduğunuz restoranın menüsü. Sonra uygulama üzerinde bir makarna sipariş veriyorsunuz. Mobil cihazınız ibeacon sensörü ile iletişim kurduğu için sizin hangi masa oturduğunuz mobil uygulama üzerinden tespit ediliyor ve restoranın mutfağına bulunan bir tablet veya bilgisayara masa numaranız ve sipariş verdiğiniz ürün otomatik olarak iletiliyor. Hatta yemeğiniz bittiğinde bu iBeacon teknolojisi sayesinde ödeme yapıp masadan kalkıp gidiyorsunuz. Bu örnek iBeacon teknolojisinin kullanım alanlarının gösteren sadece küçük bir örnek. 

 

Bluetooth çok pil harcar mı?

2014 yılından beri iBeacon teknolojisi üzerinde birçok tanıtım ve toplantı yaptım. Tüm görüşmelerimde en sık sorulan sorulardan biri "Bluetooth'un açık olması pil sarfiyatını etkiler mi? oldu. iBeacon teknolojisi BLE (Bluetooth Low Energy) teknolojisini kullanır ve günümüzde neredeyse her cihazda açık olan WiFi, GPS veya klasik bluetooth ile kıyaslandığında çok az pil harcar. 

 

Başka bir teknoloji yazısında görüşmek dileğiyle, 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Follow Us
Please reload

Search By Tags
Please reload

Archive
  • LinkedIn Social Icon
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square

Phoneist © 2017 by 21 IT SOLUTONS